Preventa TiSiN PVD kaplama, hem yüksek sertliği ve üstün mekanik özellikleri, hem de yüksek sıcaklık dayanımıyla özellikle ağır koşullarda talaş kaldırma uygulamaları için idealdir.

Preventa nanokompozit özellikte bir kaplamadır. Geleneksel PVD kaplamaların tane boyutları kaplama cinsine bağlı olarak 30-80 nanometre aralığındayken, nanokompozit kaplamaların tane boyutları genellikle 10 nanometre civarındadır. Bu nedenle geleneksel PVD kaplamaların elektron mikroskobu kesit fotoğraflarında görülen kolonsal tane yapısı nanokompozit kaplamalarda görülmez; yapı amorf benzeri bir görünüme sahiptir. Kolonsal yapıya sahip bir PVD kaplama ile nanokompozit kaplamanın kesit fotoğrafları aşağıda gösterilmiştir.

Nanokompozit kaplamalar 1000 °C üzeri çalışma sıcaklıklarında bile sertlik kaybı ve kimyasal bozunma olmaksızın kullanılabilmektedir. Bu özellikleri sebebiyle TİTANİT tarafından geliştirilen nanokompozit özellikteki Preventa kaplama çok yüksek kesme sıcaklıklarının oluştuğu kuru kesme uygulamalarında, sert takım çeliklerinin yüksek hızda işlenmesinde kullanılan kesici takımlarda ve takım üzerinde yüksek sıcaklıkların oluştuğu uygulamalarda başarıyla kullanılabilmektedir.

PVD kaplamalar Preventa

Özellikler ve uygulama alanları

  • Nanokompozit yapıda, çok yüksek soğuk ve sıcak sertlik
  • Çok yüksek hızlarda ağır talaş kaldırma işlemlerine uygunluk
  • Sert iş parçalarının talaşlı imalatına uygunluk
  • Kuru talaş kaldırma işlemleri

Ürün hakkında detaylı bilgi için

Teknik Özellikler
RenkBronz
BileşimTiSiN Bazlı
Oksidasyon sıcaklığı1100 °C
Sertlik4200 HV
Sürtünme katsayısı0,50
Kaplama kalınlığı1 – 4 μm