Zafir Plus, reçetesi TİTANİT tarafından özel olarak geliştirilen ve ara yüzey özellikleri hem kesici takım hem de kalıp uygulamaları için optimize edilmiş alüminyum titanyum nitrür (AlTiN/TiAlN) bazlı bir PVD kaplamadır. Çok yüksek sertliğe ve sıcaklık direncine sahiptir. Bu sebeple yüksek sıcaklıklarda mükemmel aşınma direnci ve uzun takım ömrü sunmaktadır. Bu özellikleri sebebiyle özellikle takım çeliklerinin talaşlı imalatında kullanılan kesici takımlarda, yüksek hızda çalışan sert metal uçlarda, soğutmanın yetersiz olduğu veya kuru talaş kaldırma işlemlerinde, kısa talaşlı sert iş parçalarının işlenmesinde, sert sacların kesme kalıplarında yüksek sıcaklıklarda çalışan metal enjeksiyon ve ekstrüzyon kalıplarında başarıyla uygulanmaktadır.

Özellikler ve uygulama alanları

  • Yüksek sertliğinden dolayı orta-yüksek kesme hızlarında talaş kaldırma işlemleri
  • Kısa talaşlı sert iş parçalarının talaşlı imalatına uygunluk
  • Düşük oranda soğutmalı talaş kaldırma işlemleri
  • Orta-Yüksek mukavemetli sacların kesme ve sıvama kalıp ve zımbaları
  • Yüksek sıcaklık dayanımı sebebiyle metal enjeksiyon kalıplarına uygunluk

TiAlN Bazlı ve AlTiN Bazlı PVD Kaplamaların Farkı

TiAlN (Titanyum Alüminyum Nitrür) ve AlTiN (Alüminyum Titanyum Nitrür) kaplamaların ikisi de Alüminyum, Titanyum ve Azot’un bir araya gelerek, plazma fazında gerçekleşen reaksiyonlar sonucu sert seramik ince film yapısı meydana getirmesi sonucu oluşmaktadır. Aralarındaki fark alüminyum ve titanyum metallerinin atomik oranıdır.

Genel olarak alüminyum/titanyum atomik oranı %50’ye eşit veya %50’den daha az olduğunda, yani film yapısı titanyumca zengin olduğunda elde edilen kaplamaya TiAlN denilmektedir. Benzer şekilde alüminyum/titanyum oranı %50’den fazla olduğunda; yani film yapısı alüminyumca zengin olduğunda elde edilen kaplamaya AlTiN adı verilmektedir.

Genel olarak TiAlN kaplamalardaki metalik oran %65-75 Titanyum, %25-35 Alüminyum şeklindedir. AlTiN kaplamalarda ise genel olarak %60-70 Alüminyum, %30-40 Titanyum şeklinde olmaktadır. Alüminyum atomik oranı %70’i geçtiğinde latis yapısı bozulmakta ve kübik latis yapısı ortadan kalktığı için filmin mekanik özellikleri bozulmaktadır. Bu sebeple ticari uygulamalarda %70’den daha fazla atomik alüminyum oranına sahip AlTiN filmler üretilmemektedir.

Genel olarak Alüminyumca zengin AlTiN kaplamaların yüksek sıcaklık dayanımı, yüksek sıcaklık oksidasyon direnci ve aşınma direnci daha yüksek düzeydedir.

Titanyumca zengin TiAlN kaplamalarda ise film tokluğu, darbe dayanımı ve mukavemet gibi mekanik özellikler daha iyidir. Kaplama seçimi yapılırken bu parametreler dikkate alınarak, yüksek sertlik ve sıcaklık dayanımı istenen durumlarda AlTiN kaplamalar, yüksek tokluk, daha iyi yüzey özellikleri ve darbe dayanımı istenen durumlarda ise TiAlN kaplamalar tercih edilmelidir.

Ürün hakkında detaylı bilgi için

Teknik Özellikler
RenkSiyah – Mor
BileşimAlTiN / TiAlN Bazlı
Oksidasyon sıcaklığı900 °C
Sertlik3600 HV
Sürtünme katsayısı0,55
Kaplama kalınlığı1 – 4 μm