Türkiye ve Polonya’nın seçkin üniversiteleriyle beraber çalışarak tamamladığımız “Effects of Ceramic-Based CrN, TiN, and AlCrN Interlayers on Wear and Friction Behaviors of AlTiSiN+TiSiN PVD Coatings” isimli yeni araştırmamız, dünyanın en prestijli ve en yüksek puanlı bilimsel dergilerinden Ceramic International da yayın onayı almıştır.

Makaleye aşağıdaki linkten online olarak ulaşabilirsiniz:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0272884221010580

Deniz Harp Okulu ile ortak yürüttüğümüz CrN kaplamalı CuBe alaşımları üzerine olan çalışmamız İngiltere’de Journal of Mechanical Engineering Science dergisinde yayımlandı.

ArGe ve İnovasyon Müdürümüz Dr. Cenk Türküz ve Deniz Harp Okulu Öğretim Üyesi Doğuş Özkan imzalı çalışmanın Türkçe özeti şöyle:

Bakır Berilyum (CuBe) alaşımları üstün mekanik ve iletkenlik özellikleri sebebiyle metal işlemede, elektronik cihazlarda, otomotiv sistemlerinde ve uzay-havacılık sektöründe kullanılmaktadır. Sertliğinin nispeten düşük olması sebebiyle, içten yanmalı motor valf mekanizmaları gibi tribo-sistemlerde kullanımı sınırlıdır. Bu çalışmada, ısıl işlem görmüş CuBe alaşımı Katodik Ark Buharlaştırma Fiziksel Buhar Biriktirme (Ark-PVD) yöntemiyle mikron altı kalınlıkta Krom Nitrür (CrN) kaplanmış, aşınma direnci sadece yağlamasız ortamlar için değil, aynı zamanda tribo-sistemlerde yağlamalı koşullarda arttırılmış ve özellikle kam tapetler için uygun bir malzeme adayı olarak hedeflenmişir. Bu amaçla, CrN kaplamalı CuBe, kaplamasız CuBe ve AISI52100 çelik numuneler tribometre ile yağlamasız ve yağlamalı kayma koşullarında test edilmiştir. Yüzey morfolojilerindeki değişimler ve tribo-kimyasal oluşumlar Optik Mikroskop, Optik Profilometre, Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, CrN kaplamanın CuBe aşınma direncini önemli oranda arttırdığını göstermiştir. Sonuç olarak, CrN kaplamalı CuBe alaşımının hem sınır yağlamalı, hem de yağlamasız rejimlerde kam tapet malzemesi olarak kullanılabileceği anlaşılmıştır.

Makalenin tamamına Journal of Mechanical Engineering Science web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de bir ilk: 3 µm. lens hassasiyetine sahip tek kenar-köşe yuvarlama ölçüm cihazı

ZOLLER PomSkpGo

Kesici Takım Kenar-Köşe Yuvarlama Ölçüm Cihazı

Yeni yatırımını yaptığımız Zoller PomSkpGo Ölçüm Cihazımız ile kesici takımlarınıza PVD kaplama öncesi yaptığımız köreltme (Drag Finishing) işleminin etkinliğini ölçmekteyiz.

PVD Kaplama Teknolojimiz için tıklayınız.

Dünyanın en gelişmiş PVD kaplama üreticisi PLATIT’ten, LARC® VE CERC® teknolojilerine sahip döner katot sistemli yeni nesil PLATİT Pi-411 PLUS PVD kaplama makinamızın kurulumu uzman ekip tarafından gerçekleştirilmiş ve gerekli operatör eğitimleri verilmiştir. Artık yeni nesil ileri teknoloji TRIPLE4 ve QUAD4 serisi  nano kompozit PVD kaplamaları üretmeye hazırız. Böylece ülkemizde ilk kez, nano-katmanlı ve nano-kompozit film özelliklerinin kombinasyonuna ve üstün mekanik-tribolojik özelliklere sahip yeni nesil PVD kaplamalarının üretimi mümkün olacaktır.

Yeni PVD teknolojimizin detaylarına PVD Kaplama Teknolojimiz sayfasından ulaşabilirsiniz.